26
Wrz

Artykuł z serii, pt. “EKSPERT RADZI” – Poradnik okienny. Temat 1: Jak zbudowane są okna?

Witamy 🙂 . Po przerwie wakacyjnej wracamy z poradami eksperckimi.  W tym cyklu będziemy dużo opowiadać o oknach. Porad będzie udzielała nam tym razem ekspertka – Pamela Cebo. Pamela prowadzi salon sprzedaży okien, drzwi i akcesoriów domowych, jest główną SPECjalistką oraz doradcą do spraw technicznych. Ma duże doświadczenie i zna się na oknach jak mało kto. Dzisiaj Pamela opowie nam o tym, jak zbudowane jest okno.

Ekspert: Bardzo ogólnie mówiąc, okno składa się ze skrzydła zbudowanego z profili okiennych, oszklenia, na które składa się pakiet szyb zespolonych, ramy, która jest osadzona w murze oraz okuć okiennych, które sprawiają, że okno działa jak należy. Oczywiście należy to bardziej rozwinąć, więc opowiem krótko o każdym z elementów składowych okna.

Zacznę od ramy. Rama zbudowana jest z komór, ich ilość zależy od profilu. Obecnie najczęściej występują  sześcio- lub siedmiokomorowe. Rama może być wzmocniona stalą, która usztywnia profil, ale niestety też pogarsza parametry termoizolacyjne okna. Na rynku dostępne są profile, które nie mają wbudowanej stali za to ich wytrzymałość/statyka są lepsze niż w pozostałych. Takie profile produkuje, np. Rehau. Dodam jeszcze, że w celu poprawy parametrów okna, rama może zawierać także wkładki termiczne zabezpieczające przed utratą ciepła.

Przejdę teraz do opisu skrzydła okiennego. Skrzydło, w zależności od rodzaju, może zawierać określoną ilość komór. Skrzydła również mogą być wzmacniane stalą. Twardy profil, np.  Rehau Geneo, nie potrzebuje wzmocnienia konstrukcji. Występują jednak profile, które ze względu na duże rozmiary są mocniej obciążone lub profile wykonane z materiałów mających skłonność do wyginania. W takich przypadkach stosuje się wzmocnienia stalowe, co, jak już wspomniałam, niestety obniża parametry okna. Większość profili okiennych takie wzmocnienia posiada.

Teraz kolej na pakiety szybowe. Obecnie występują już w standardzie pakiety 3- szybowe, od 2- szybowych powoli się odchodzi. Oferowane przez nas okna mają szyby o grubości 4 mm każda.  Nie stawiamy na pakiety szybowe, w których tylko jedna z szyb ma 4 mm. grubości a pozostałe są cieńsze. Zastanawiacie się pewnie dlaczego to dla nas takie istotne. Odpowiedź jest prosta. Chcemy oferować naszym Klientom wyłącznie okna o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Cenimy wysoką jakość. Pakiety szybowe dobieramy według potrzeb Klienta. Do wyboru są pakiety antywłamaniowe, dźwiękoszczelne i odbijające światło.

Przyszedł czas na okucia okienne. Okucia również można dopasować do swoich potrzeb. My pracujemy głownie na okuciach firm Siegenia. Są, naszym zdaniem, wytrzymałe i najmniej awaryjne. Lubimy bardzo okucia z opcją „ zima – lato”, która umożliwia ustawienie uchyłu okna pod większym lub mniejszym kątem przy pomocy małej dźwigni. W okuciach ważny jest także podnośnik skrzydła, widać to najlepiej po dłuższym czasie użytkowania. Bardzo się przydaje, ponieważ wspomaga zamykanie okna nawet w przypadku lekkiego odkształcenia profili spowodowanego znaczącym upływem czasu. Warto powiedzieć również o ciekawym rozwiązaniu technicznym, które mają okucia Siegenia. Otóż okucia te są wyposażone w rolkę „KoPiBo”. Ta rolka ma funkcję pamięci. Jest to samopracująca rolka, która reaguje na zmiany kształtów profili wywołanych temperaturą i słońcem. Kolejnym rozwiązaniem, które często i chętnie stosujemy jest hamulec klamki. Możemy otworzyć okno i w wybranej pozycji zablokować klamkę, dzięki temu okna nie będą „trzaskały” przy powiewach wiatru. Występują również okucia antywłamaniowe o różnych klasach odporności na włamanie. My oferujemy okucia o klasach RC1, RC2 i RC3. Okucia te mają więcej rolek/ rygli/ haków, które zabezpieczają przed włamaniem. Ich zadaniem jest stawienie oporu włamywaczowi dając nam czas na reakcję. Im wyższa klasa okucia antywłamaniowego, tym więcej czasu włamywaczowi zajmie rozpracowanie okna. Im wyższa klasa okucia, tym bardziej skomplikowanego sprzętu potrzebuje włamywacz, żeby je rozpracować. Dzięki temu poszkodowany ma więcej czasu na wszczęcie alarmu i wezwanie pomocy.

Jest jeszcze kilka ważnych elementów składowych okna, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszym są uszczelki. Istotne jest tworzywo, z jakiego są wykonane. Może nie trzeba tak bardzo skupiać się na tym czy uszczelki są twarde czy miękkie, ponieważ producenci sami dostosowują najlepsze rozwiązania do swojego produktu. Warto mieć jednak baczenie na to czy uszczelki dopasowują się do skrzydła oraz, co jest niezwykle ważne, czy istnieje możliwość wymiany uszczelek. Dobrze byłoby również decydować się na okna opatrzone trzema uszczelkami.  To są ważne aspekty, które mają wpływ na współczynnik przenikania ciepła oraz trwałość i wygodę użytkowania.

Drugim elementem, o którym chcę opowiedzieć są klamki. Klamki również można dobrać do swoich potrzeb. Wybór jest duży. Występują klamki z zabezpieczeniami, które uniemożliwiają dzieciom otwieranie okien. Tego typu klamki mogą być zabezpieczone przyciskiem albo zamykane na kluczyk. W swojej ofercie mamy również klamki klikające, które alarmują głośnym kliknięciem domowników o tym, że ktoś próbuje się dostać do mieszkania. Zatem nawet tak niepozorny element jak klamka może zapewnić bezpieczeństwo.

To już wszystko na dzisiaj. W następnym wpisie nasz ekspert opowie nam o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze okien.

Pozdrawiamy. 🙂