13
Maj

Artykuł z serii, pt. “EKSPERT RADZI” – Jak zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń?

Dzień dobry, tutaj ODC i nasz kolejny wpis z cyklu „ EKSPERT RADZI”.

W ostatnim wpisie, nasz ekspert – Krzysztof opowiedział o prawidłowo wykonanym montażu. Wyjaśnił nam również, na czym polega ciepły montaż i ujawnił kilka swoich sprawdzonych patentów montażowych. Dzisiaj Krzysztof podpowie nam, jak zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń.

Pytanie: Jak zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń? Czy zaleca Pan stosowanie nawiewników okiennych?

Ekspert: Zalecam stosowanie nawiewników okiennych tylko tam, gdzie jest gaz – ogrzewanie gazowe. W pozostałych przypadkach, gdy w pomieszczeniach nie ma instalacji gazowych, nie widzę takiej potrzeby. Warto wspomnieć również o tym, że jeśli zamontujemy jakikolwiek nawiewnik, obniżamy parametry okna.

Nie przelicza się parametrów okna z nawiewnikiem, nie przelicza się też parametrów samego nawiewnika. Przeliczane są wyłącznie parametry profilu i szyby. Nie widzimy dlatego, jaki byłby współczynnik przenikania ciepła z nawiewnikiem. Jeśli jesteśmy już przy tym temacie, dodam, iż szprosy również obniżają parametry okna – wychładzają okno.

Co do wentylacji bez wspomagania technicznego, zalecam regularne wietrzenie pomieszczeń.

Pytanie: Jak należy robić to prawidłowo?

Ekspert: W sezonie grzewczym należy zakręcić zawory grzejników przed wietrzeniem. Gdybyśmy tego nie zrobili, termostaty zaczęłyby intensywnie pracować, a to nie sprzyja oszczędnościom. Wietrzymy intensywnie przez krótki czas, tak aby doszło do wymiany powietrza w pomieszczeniach, a nie do wyziębienia. Wiosną i latem zasady są trochę inne ze względu na temperaturę. Wtedy możemy wietrzyć kiedy nam odpowiada, ale warto najpierw  zaopatrzyć swoje okna w moskitiery.

Jeżeli dla kogoś sposób intensywnego wietrzenia jest zbyt gwałtowny, istnieje szereg rozwiązań technicznych, które znacząco usprawniają wymianę powietrza. Są to szczeliny u dołu drzwi – podcięcia. Szczelina pomiędzy drzwiami a podłożem nie powinna być mniejsza niż 12 mm., aby mogła nastąpić odpowiednia wymiana powietrza. W przypadku, gdy w domu/ mieszkaniu jest rekuperacja, w każdych drzwiach wymagane jest podcięcie, by umożliwić cyrkulację powietrza na odpowiednim poziomie. Kolejnym rozwiązaniem jest mikrowentylacja i zastosowanie okuć okiennych „lato – zima”. Jest to bardzo proste w użytkowaniu. Wystarczy przestawić „blaszkę” na lato lub na zimę, uzyskujemy dzięki temu inny kąt uchylenia okna. To okucie pozwala nam go regulować.

To już wszystko na dzisiaj. Do następnego artykułu! 🙂

Pozdrawiamy 🙂