22
Lut

Artykuł z serii, pt. “EKSPERT RADZI” – Jakie są najczęściej popełniane błędy przy montażu okien oraz jak ich uniknąć.

Witajcie, tutaj ODC i nasz kolejny wpis z cyklu „ EKSPERT RADZI”. W ostatnim wpisie, nasz ekspert – Krzysztof, udzielił odpowiedzi na bardzo ważne pytanie:

  • Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy montażu okien?

Przekazał również wiele cennych technicznych wskazówek podpowiadając, na czym należy się skupić, żeby praca przebiegła bez zbędnych komplikacji. Dzisiaj pan Krzysztof odpowie o najczęściej popełnianych błędach przy montażu oraz podpowie jak ich uniknąć.

Ekspert: Pierwszy błąd – nieklinowanie po przekątnej.

Ekipa montażowa musi poprawnie zamontować kliny, tak aby nie przeszkadzały w późniejszych pracach. Trzeba to dokładnie zrobić, żeby firmy, które świadczą usługi wykończeniowe, po montażu okien, nie wybijały klinów, bo, np. utrudniały inne czynności budowlane. Ponadto, trzeba bardzo uważać przy klinowaniu, ponieważ przez niepoprawnie zamontowany klin może powstać mostek termiczny, a to wiąże się z utratą ciepła, wilgocią i innymi problemami, o których opowiem przy kolejnych błędach.

Kolejny błąd – błąd przy ociepleniu.

Powstaje w momencie, gdy ekipa wykonująca ocieplenie układa styropian równo do zewnętrznej krawędzi ramy okiennej. Styropian powinien nachodzić na ramę okienną – 3 cm. Jeśli się tego nie dopilnuje, w domu mogą pojawić się przykre konsekwencje takiego zaniedbania, np. szary/zielony grzyb, mokre plamy, zaparowane szyby. Żeby uniknąć kondensacji, należy zadbać o to, by przy nadprożu betonowym w oknach, szczelina górna miała 20 mm. Robi się tak po to, by styropian jak najbardziej/najdokładniej nachodził (3 cm) na ramę okienną. Warto to wiedzieć, ponieważ problemy z zaparowanymi oknami często nie są spowodowane źle wykonanym montażem okien. Mogą je powodować błędy popełniane w dalszych czynnościach wykończeniowych przez inne ekipy.

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię dotyczącą ocieplenia. Należy odpowiednio docieplić murłatę. Występujący przy niej (4-6 cm) uskok powinien być uzupełniony styropianem lub innym materiałem, ale „ciepłym”, a dopiero na to zabezpieczenie należy przykleić wełnę lub kolejną warstwę styropianu. Zaniechanie tych czynności wiąże się z powstaniem mostka termicznego i konsekwencji w postaci grzyba, skraplania itp.

Na koniec jeszcze jedna mała rada. Taśma przy oknach może być maksymalnie 30 dni na słońcu. Powinna być zakryta elewacją lub ewentualnie klejem, ponieważ promienie UV mają na nią niekorzystny wpływ. Pod taśmę przy oknach stosować zewnętrzny penetrujący głęboko grunt, unikać preparatów szkodliwych dla zdrowia. Przed położeniem gruntu, zadbać o to, żeby ściana była dobrze oczyszczona.

To już wszystko na dziś. W następnym wpisie nasz ekspert podpowie, jak Klient może sprawdzić czy okna zostały prawidłowo zamontowane.

Pozdrawiamy